Den pro Dekolt a Loono: I prsa s implantáty potřebují vaši pozornost

Nezisková organizace Loono je tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a jiných nadšenců. Pořádají vzdělávací workshopy v oblasti prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění ve školách, firmách, na festivalech i jiných kulturních akcích. Informace sdělují zábavnou, inspirativní formou a nestraší statistikami. My jsme se zeptali Chief Medical Officer MUDr. Martiny Čermákové na celý příběh organizace, na jejich projekty zabývající se prevencí, na vše kolem rakoviny prsu a také na to, co pro nás chystají 9. listopadu na akci Den pro Dekolt s implantáty Polytech.

Příběh Loono

Kdy a proč vznikla myšlenka věnovat se prevencím a založit Loono?

Náš příběh začal před 5 lety, když byl jejich zakladatelce Kateřině Vackové ve 22 letech diagnostikován zhoubný nádor vaječníku. Díky tomu, že naslouchala varovným signálům svého těla, bylo vše zachyceno v časném stádiu. Vyléčila se a rozhodla se svým příběhem inspirovat další lidi. A tak vzniklo Loono, aby pomohlo zejména mladým lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď.

Skrze kampaně “Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule” a “Žiješ srdcem” v oblasti prevence jsme vyškolili více než 50 000 lidí, z čeho si 47 z nich objevilo závažné onemocnění v časném stadiu.

Čemu všemu se Loono teď věnuje?

Loono má 3 hlavní kampaně:

„Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule“ – prevence onkologických onemocnění

V rámci kampaně “Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule” Loono na workshopech učí, jak správně a pravidelně vyšetřovat prsa a varlata a odhalit tak přípravnou rakovinu v časném stádiu. Samovyšetření by se totiž mělo provádět 1x měsíčně, manuál najdete na webu Loono.

Žiješ srdcem – prevence kardiovaskulárních onemocnění

Druhou kampaní organizace Loono je Žiješ srdcem. Ta učí, jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním, jak je včas odhalit, jak včas rozpoznat příznaky infarktu i mrtvice, ale také jak se zachovat, pokud se s infarktem či mrtvicí setkají u sebe nebo u někoho ve svém okolí. Spoustu informací o srdci najdete na webu Loono.

Dole dobrý – reprodukční zdraví

Nejnovější kampaní je Dole dobrý. V rámci, které Loono učí, jak předcházet a včas rozpoznat sexuálně přenosná onemocnění. Kromě toho se zabývá prevencí a léčbou neplodnosti a i dosud tabuizovanými tématy inkontinence a erektilní dysfunkce.

O Loono se můžete dozvědět více na jejich webových stránkách www.loono.cz nebo se přidat k jejich fanouškům na Facebooku nebo Instagramu @loonocz.

Rakovina prsu a včasná prevence

Statistiky jsou neúprosné a vy jistě čísla sledujete bedlivě. Kolik žen ročně onemocní rakovinou prsu? A jaké jsou prognózy?

Každý rok onemocní rakovinou prsu až 7000 žen v České republice. O prognózách se zmíním níže v rozhovoru.

Když se řekne Loono, jaká čísla se vám vybaví?

První číslo, které se mi vybaví je 5 – Už existujeme 5 let a sídlíme v 5 městech České republiky. Je nás už více než 150 nadšených mediků, mladých lékařů a dalších zdravotníků a společně jsme tak přivedli k prevenci už více než 40 000 lidí na více než 1000 workshopech.  Ale to nejdůležitější číslo je pro nás 47. 47 lidí si totiž díky našim workshopům odhalilo závažné onemocnění včas.

Správná prevence je základ, jakých 5 nejdůležitějších slov ji charakterizuje?

  • Péče
  • Zodpovědnost
  • Samozřejmost
  • Radost
  • A samozřejmě Loono 🙂

Jaká je šance na uzdravení v rámci rakoviny prsu, když se nemoc odhalí včas?
Medicína uvádí šance na uzdravení jako 5leté přežití. Pokud se tedy nádor odhalí včas a je v časném stádiu, jsou šance takového přežití až 100 %. Takže – už máte samovyšetření tento měsíc za sebou? 🙂

České ženy a samovyšetření prsu

Na akci Den pro Dekolt v Brně nám jedete pomoci šířit důležitost samovyšetření prsu a prevence. Kolik žen v ČR si prsa samovyšetřuje? Máte nějaký odhad?

Doufáme, že v tuto chvíli jsme to naučili správně už 40 000 – žen i mužů, protože podporujeme partnerské vyšetřování 🙂 A to nepočítáme nadšence vyškolené přes internet pomocí našich výukových videí, článků a manuálů, které si mohou lidé odnést z našich akcí a předat je tak rodině, přátelům nebo třeba i kolegům. Věříme, že těch správně vyškolených je ale daleko víc. Těší nás také, že až 70 % žen chodí od 45. roku každé 2 roky na preventivní prohlídky na mamograf.

Vy v rámci školení samovyšetření používáte speciální pomůcky, představíte nám, jak se mohou ženy naučit samovyšetření prsu?

Ano, používáme speciální gumové modely, na kterých si lidé mohou vyzkoušet, jak takové změny na prsu – nebo i na varlatech – mohou vypadat. Zaměřujeme se na změny viditelné pouhým okem – například na změny a výtok z bradavky, změny na kůži, jako je začervená, vyrážka nebo pomerančová kůže a pak na pohmatové změny. Pohmatovou část provádíme krouživým pohybem třemi prsty na plochu, tak totiž nejlépe odhalíme například rostoucí bulku. Přijďte si to k nám vyzkoušet!

Co pro nás na akci Den pro Dekolt chystáte?

Pro účastníky této akce máme připravený workshop, kde si budeme povídat o tom, co je to rakovina a jak ji poznat a nezůstaneme jen u prsou, ale povíme si i například o rakovině kůže, prostaty nebo tlustého střeva. V praktické části si u nás potom budou moci účastníci nacvičit samovyšetřování na našich modelech.