POZN.: Prsní implantáty jsou zdravotnický prostředek, s kterým mohou pracovat pouze lékaři. Tato stránka je určená pro lékaře.

Povislá prsa trápí mnoho žen. Pomoci může modelace a případné zvětšení. Jak ale zabránit, aby prsa po plastice opět neklesala? Více vám vysvětlí v článku MUDr. Jiří Bayer, vedoucí lékař Kliniky plastické chirurgie FNKV a plastický chirurg Formé clinic.

Co je příčinou poklesu prsou?

“Lidé mají různou elasticitu kůže. Stejně tomu je i u vazivové tkáně uvnitř prsů. Prsy obsahují propojený systém vazů (ligament), který tkáň drží pohromadě. Ty s věkem přirozeně stárnou a povolují. U někoho však vlákna jednoduše nejsou dost pevná a prsy mohou být ochablé již v mladším věku,” říká MUDr. Bayer.

“Dalším důvodem je objem tkáně prsu. I zde hraje svou roli věk a přirozený úbytek tkáně prsní žlázy, zejména po menopauze. Na vzhledu prsů (prázdná, ochablá) se projevují i drastické diety. Ani opačný extrém není ideální. Velká prsa se stávají obětí gravitace a klesají. Nejhorší pro vzhled prsů jsou výrazné a opakované váhové výkyvy.”

“Také těhotenství a kojení je příkladem rychlé změny objemu, která s každým dalším přírůstkem do rodiny ubírá prsům na atraktivitě. Občas zmiňované kouření nebo přílišné opalování vedou spíše k povrchovým změnám kůže, které jistě vzhled prsu negativně ovlivní, ale k poklesu přímo nevedou,” upozorňuje MUDr. Jiří Bayer.

 

MUDr. Jiří Bayer

Mám i já pokleslá prsa?

Pokles prsu má několik stupňů. V ideálním případě by bradavka měla být nad úrovní podprsní rýhy. V případě mírného poklesu je zhruba ve stejné výši. Tento stav se dá většinou vyřešit i bez modelace vhodně zvoleným implantátem.

“Těžší stupně poklesu (ptózy) se většinou již bez modelace neobejdou. Konkrétní postup a tedy i výsledná jizva závisí na množství volné kůže. Menší modelace se provádí řezem kolem prsního dvorce, případně doplněném o vertikální řez směrem k podprsní rýze. U větších kožních nadbytků je nutné kožní kryt zmenšit jizvou v podprsní rýze, vysvětluje MUDr. Bayer, plastický chirurg Formé clinic.

Ukázka jednotlivých stupňů poklesu (ptóza) prsů: (zleva) normální stav, ptóza prvního stupně, ptóza druhého stupně, ptóza třetího stupně.(zdroj: shutterstock.com)

Jaké prsní implantáty vybírá chirurg u povislých prsou?

“Pokud je modelace potřeba a klientka ji odmítá, pak se na výkonu nedohodneme. Samotné vložení implantátu by vedlo k velmi neatraktivnímu vzhledu prsu s bradavkou na jeho spodním okraji smutně koukající k zemi. Určitě je chybou řešit výrazný pokles prsu velkým implantátem. Jeho tíha nakonec nevyhnutelně povede ještě k většímu poklesu. Navíc velikost implantátu by se neměla řídit velikostí kožní obálky prsu, ale spíše rozměry hrudníku,” upozorňuje MUDr. Bayer.

“Pokud se rozhodnu mírný pokles řešit bez modelace pouze použitím implantátu, pak volím spíše model s vyšším profilem, abych dosáhl větší projekce prsu. Přednost bych dal anatomickému implantátu před kulatým. Pokud už chci jít s objemem nahoru, pak se vyplatí začít uvažovat o odlehčené variantě implantátu. Další možností, jak dosáhnout zpevnění prsu a zajistit jeho stálou pozici, je použití implantátu s polyuretanovým povrchem, “vysvětluje MUDr. Bayer.

 

Doživotní záruka na přetočení a kapsulaci >>

 

Popis: Prsní implantáty je možné vybrat ve 4 profilech: nízký, střední, vysoký a extra vysoký. Pozn.: Prsní implantáty jsou zdravotnickým prostředkem, který může používat jen plastický chirurg.

Zvětšení prsou po kojení

“Jakýkoliv neodkladný zákrok nedoporučuji dříve než rok po ukončení kojení. Hormonálně stimulované procesy a přestavba prsní tkáně totiž potřebují svůj čas k ustálení. Uspěchat proces může vést ke komplikovanému hojení, zánětům nebo tvorbě cyst,” upozorňuje MUDr. Bayer.

Zvětšení nebo i modelace?

“Provedení modelace a zvětšení vyžaduje zkušeného chirurga a má mnoho úskalí. Rozdělení obou výkonů je bezpečnější varianta umožňující použít i větší implantáty. Dva výkony naráz v celkové anestezii jsou i delší a nákladnější. Současné provedení obou zákroků přináší okamžitý výsledek, ale také větší nároky na plastického chirurga, zejména jeho představivost. Těžší je i výběr vhodné velikosti implantátu. Nestačí jen změřit zevní rozměry prsu a vyzkoušet si objem v podprsence jako u prostého zvětšení. Modelace totiž zcela změní obálku pro implantát a tkáně po jeho vložení nesmí být pod přílišným tlakem.” popisuje.

Jak na povislá prsa? Výběr prsního implantátu

“Volba tvaru implantátu vychází většinou z představ klientky o výsledku. Pro plnější dekolt jsou vhodnější kulaté implantáty, byť u menších objemů je rozdíl mezi kulatým a anatomickým implantátem minimální. Anatomické nabízejí zvětšení objemu při současném zachování přirozeného tvaru prsů. Především u větších objemů nepovažuji kulaté implantáty za vhodné, protože ženský prs připomínají již jen velmi vzdáleně,” dodává MUDr. Bayer.